Chonika świąteczna Tradycje

Choinka

Choinka
DODANE: 2006

Choinka to jedna z tradycji Bożego Narodzenia. Jest to świerk lub jodła przystrojone w różnego rodzaju ozdoby. Na choince wiesza się bombki choinkowe, światełka, czekoladki czy cukierki i ozdobne łańcuchy choinkowe.

Dawniej choinkę ozdabiano pierniczkami i jabłkami, a oświetlano świeczkami. Ozdobami były też orzechy pomalowane na złoto lub srebrny kolor lub owinięte w złotko, małe jabłuszka a także kolorowe łańcuchy z papieru. Zdarzało się, że świeczki na choince wywoływały pożar. Teraz zamiast świeczek używa się lampek choinkowych.

Choinka była znana w Niemczech już w XV wieku. Do Polski został przeniesiony w XVIII i XIX wieku. Na początku drzewko wigilijne było znane tylko w miastach. Na wieś choinka trafiła dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Wyparła tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka.

Na wsiach przyniesienie choinki do domu miało związek z czymś w rodzaju obrzędowej kradzieży: gospodarz porankiem wigilijnym wynosił choinkę lub gałęzie z lasu, które były zabrane innemu światu, za jaki postrzegany był las. Miało to przynieść szczęście. Zielone gałęzie były też symbolem życia, radości, płodności, co ma tradycje pogańskie.

Tradycja przynoszenia choinki do domu może mieć też korzenie w tradycji stawiania przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła, co czyniono w czasie adwentu. Drzewko to było zwane rajem i miało nawiązywać do rajskiego drzewa życia, z którego zbito belki krzyża Chrystusa.

Pod choinką znajdujemy prezenty przyniesione przez Aniołka lub Świętego Mikołaja.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #ada   #adniki   #agodnego   #aty   #Cebul   #cytryny   #dag   #dusi   #eczka   #eczki   #enia