Wiadomości branżowe

Noworoczne postanowienia najlepiej zacząć od? relaksu

Koniec starego i początek nowego roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. Jak pokazuje badanie OBOP niemal co drugi Polak przygotowuje listę postanowień noworocznych.  Najczęściej planujemy zadbać o zdrowie i poprawić swoją sytuację zawodową. Jak to zrobić i od czego zacząć? ? Najlepiej od? relaksu ? podpowiada Iwona Kowalewski, specjalista w tej dziedzinie.

Postanowienie pierwsze ? zdrowie!

Zdrowie jest na pierwszym miejscu w rankingu warunków szczęśliwego życia Polaków[1]. Zatem nie bez powodu wiedzie prym wśród postanowień noworocznych. ?Będę się zdrowo odżywiać?, ?regularnie ćwiczyć?,  ?mniej przejmować?, ?rzucę palenie? ? kto choć jednego z tych postanowień nie wymienił na swojej liście życzeń? Według najnowszych badań ponad 82 proc. Polaków uważa, że zdrowie zależy tylko i wyłącznie od nas samych[2]. Skoro tak dużo od nas zależy ? pozostaje nam już tylko działać!

Jak skutecznie zadbać o zdrowie w czasach, w których pośpiech jest nieodłączną częścią dnia? Relaks ? to słowo kluczowe, ponieważ to właśnie od niego powinniśmy zacząć realizację swojego noworocznego postanowienia, związanego ze zdrowiem i kondycją fizyczną, jak i psychiczną. ? Stan, w którym nasze ciało jest rozluźnione, a umysł pozostaje wolny od emocji jest pożądany zarówno z punktu widzenia fizjologii, jak i psychologii. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie stanu relaksu jest znalezienie chwili dla siebie, przyjęcie wygodnej, siedzącej pozycji i skupienie się na rytmie swojego oddechu.  Najskuteczniejszym sposobem na relaks jest miarowe i głębokie oddychanie. Koncentrując się na rytmie oddechu, naturalnie przechodzimy w stan odprężenia. Takie systematyczne ?wyłączanie się? na kilkanaście minut w ciągu dnia pozwala naszemu organizmowi zregenerować się i oczyścić ? wyjaśnia Iwona Kowalewski, ekspert SITA, specjalista w dziedzinie relaksu. 

Włączając relaks do naszego codziennego planu dnia nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie ? poczucie, że w końcu zaczynamy od właściwej strony.

Postanowienie drugie ? zmiany w życiu zawodowym!

W książce ?Zadbaj o mózg? znany amerykański neuropsychiatra doktor Daniel G. Amen stawia tezę, że w XXI wieku ludzie poświęcają dużo więcej uwagi trosce o wygląd swojego ciała niż kondycji swojego mózgu. Skoro to jeden z najbardziej złożonych organów (składa się z ponad 86 miliardów komórek), który steruje procesami życiowymi człowieka, warto zadbać o niego bardziej, zwłaszcza, że może się nam to opłacić właśnie w kontekście naszego życia zawodowego. Nauka języka obcego to dobry sposób na ?gimnastykę? naszego mózgu, a tym samym, na podwyższenie naszych kwalifikacji zawodowych.

Zatem jak skutecznie nie dać się mocy słów ?od poniedziałku? lub ?od jutra?? Wystarczy połączyć przyjemne z pożytecznym i postawić na naukę języka z wykorzystaniem stanu relaksu. Zapewnia on lepszą współpracę dwóch półkul mózgowych. Uruchamia tzw. długotrwałą pamięć oraz zwiększa zdolność przyswajania nowych informacji. Na zdobycie umiejętności posługiwania się językiem obcym w stopniu podstawowym potrzebujemy wówczas niespełna 44 godziny. Czy osiągniemy cel w 7 dni poświęcając na naukę 6,5 godziny dziennie czy zdecydujemy się uczyć przez 20 dni po niespełna 2,5 godziny dziennie, zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Przełom starego i nowego roku to dla wielu osób czas refleksji, podsumowań i postanowień. Wyjątkowość tego okresu ma jednak to do siebie, że wiele planów tworzymy pod wpływem emocji. Co więc zrobić, by nasze plany były konsekwentnie realizowane? Według psychologów problem tkwi w precyzji sformułowania postanowienia. Stawiajmy na realne cele, sięgajmy po rady ekspertów, szukajmy podpowiedzi, metod oraz motywacji ? to klucz do sukcesu!

Więcej o nauce metodą SITA można przeczytać na www.sita.pl

 

[1] Wg. raportu ?USP Zdrowie ? Style Zdrowia Polaków 2013. http://www.stworzonedlazdrowia.pl/stylezdrowia/download/Raport-USP-Zdrowie-Style-Zdrowia-Polakow-2013.pdf

[2] Wg. raportu ?USP Zdrowie ? Style Zdrowia Polaków 2013. http://www.stworzonedlazdrowia.pl/stylezdrowia/download/Raport-USP-Zdrowie-Style-Zdrowia-Polakow-2013.pdf


dostarczył infoWire.pl

Źródło SITA. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy