Wiadomości branżowe

Barometr Providenta: Jak planujemy spędzić urlop i ile wydamy na wakacje?

Ponad 28% ankietowanych Polaków deklaruje, że wyjedzie w tym roku na wakacje. Będą one jednak krótsze. Blisko jedna trzecia planujących wyjazd – czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym – planuje spędzić wakacyjny urlop za granicą.Przeważająca większość ankietowanych (ok. 80%) zorganizuje wyjazd na własną
  • Ponad 28% ankietowanych Polaków deklaruje, że wyjedzie w tym roku na wakacje.
  • Będą one jednak krótsze. Blisko jedna trzecia planujących wyjazd ? czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym ? planuje spędzić wakacyjny urlop za granicą.
  • Przeważająca większość ankietowanych (ok. 80%) zorganizuje wyjazd na własną rękę, przy czym ponad połowa spędzi urlop aktywnie, wykorzystując różne formy sportu i rekreacji.
  • Typowe wydatki na wakacyjny wyjazd najczęściej zamykać się będą w kwocie od 1001 zł do 2000 zł.

Liczba Polaków, którzy planują wyjechać na wakacje (ponad 28%), utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym ? wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Provident Polska przez firmę badawczą PBS w maju 2014 r. na próbie 400 klientów firmy Provident. Wśród wakacyjnych trendów i preferencji wyjazdowych na uwagę zasługuje m.in. zmieniająca się długość letniego wypoczynku. Nieznaczną przewagę nad popularnym, trwającym do dwóch tygodni urlopem (na taki wybiera się ok. 40% respondentów), uzyskał ten nieco krótszy, maksymalnie tygodniowy (ok. 43%). Wakacje coraz silniej kojarzą się nie tylko z tradycyjnym odpoczynkiem, ale już po raz kolejny stają się dla Polaków okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wakacje za granicą popularniejsze niż rok temu. W Polsce wyraźnie zyskał Bałtyk
Większość respondentów planujących urlop (ok. 64%) deklaruje, że w tym roku spędzi go w Polsce. Co ciekawe, na wybór zagranicznej destynacji zdecyduje się blisko jedna trzecia ankietowanych (ok. 32%), czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Jak wskazują najnowsze badania Mondial Assistance, do najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych należą w tym roku: Chorwacja, Grecja, Hiszpania oraz Włochy.

Wśród badanych w ramach Barometru Providenta, którzy planują wypoczynek w kraju, zdecydowanie największą i stale rosnącą popularnością cieszą się wakacje spędzane nad Bałtykiem (60%). Nadmorski wypoczynek wybierze w tym roku o ok. 20% więcej osób niż wynikało z ubiegłorocznej edycji Barometru Providenta (39%). Popularność urlopu w górach pozostaje na podobnym poziomie co rok temu (16% vs. 14%). Nieznacznie mniej osób deklaruje, że wypoczywać będzie nad jeziorami (ok. 10% vs. 16%). Tym samym Mazury przesunęły się z drugiego na trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych urlopowych destynacji w Polsce.

A to już wiesz?  Kolumbia nieodkryta perła Ameryki Południowej

Nasz Barometr wskazał kilka ciekawych trendów związanych z wakacyjnym wypoczynkiem. Chociaż plany urlopowe deklaruje taka sama liczba ankietowanych jak w roku ubiegłym ? tj. blisko jedna trzecia ? to w tym sezonie ponad dwukrotnie więcej naszych klientów chce wypoczywać za granicą, co wiąże się zwykle z nieco wyższym wydatkiem niż w Polsce. Wakacje letnie to dla wielu osób priorytet, a w przypadku systematycznego odkładania gotówki na ten cel, można pokusić się o wyjazd do nieodkrytych dotychczas miejsc ? powiedział Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

Zwiedzanie, wypoczynek i aktywność
Ponad połowa Polaków (53%) deklaruje, że tegoroczny urlop wakacyjny spędzi aktywnie (np. jeżdżąc na rowerze, spacerując lub uprawiając sporty wodne). Nieznacznie większą popularnością cieszą się: zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych (ok. 58%), oraz opalanie się i odpoczynek (ok. 57%). Wśród najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu znaleźć można także grillowanie i spędzanie czasu z rodziną (ok. 43%).

Wakacje na własną rękę
Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 80%), którzy wybierają się na urlop, planuje organizację wyjazdu na własną rękę. Na różne formy zakupu zorganizowanej wycieczki (np. w biurze podróży lub przez stronę internetową) decyduje się tylko co szósty badany (ok. 16%). Najczęstsza kwota, którą ankietowani planują przeznaczyć na wakacje, wynosi od 1001 zł do 2000 zł (35% respondentów). Co piąty badany (21%) planuje wydać na wypoczynek mniej niż 1000 zł. Z kolei ok. 13% badanych wyda od 2001 zł do 3000 zł.

Do wakacyjnych wydatków tradycyjnie podchodzimy z rozwagą. W tym roku jesteśmy jednak skłonni przeznaczyć na wypoczynek nieco więcej niż rok temu. Typowe wydatki, na poziomie nieprzekraczającym 2000 zł, w ubiegłym roku deklarowało 23%. Obecnie jest to już 35% ankietowanych ? powiedział Przemysław Kasza. Ankietowani przez nas Polacy zdecydowanie preferują możliwość samodzielnej organizacji wypoczynku. Grono osób, które wybierają takie rozwiązanie, utrzymuje się na wysokim i w miarę stałym poziomie. Taki sposób planowania urlopu oznacza większą swobodę i z reguły niższe koszty, bo nie płacimy marży organizatorowi wypoczynku.? dodaje Przemysław Kasza

A to już wiesz?  Jak dbać o skórę w jesienne i zimowe dni?

Tegoroczna edycja Barometru Providenta po raz kolejny potwierdziła, że do wakacyjnego wypoczynku Polacy przywiązują dużą wagę. Starają się odpowiednio zorganizować wyjazd, aktywnie spędzać czas oraz trzymać urlopowe wydatki w ryzach.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Provident Polska SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy