Wiadomości branżowe

Grywalizacja: podstawa motywowania (nie tylko pokolenia Y)

Różnica pokoleń znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w codziennych relacjach, ale i na rynku pracy. Firmy przyzwyczajone do tradycyjnych form motywowania muszą szukać nowych sposobów angażowania i przywiązywania do marki pokolenia Y – dwudziestoparolatków, wychowanych na nowych technologiach, którzy zaczynają być podstawą zasobów ludzkich współczesnych organizacji. Joeri Van den Bergh, autor książki o marketingu skierowanym do pokolenia Y uważa, że Millenialsi nie chcą po prostu robić tego, co powie im szef, tylko dlatego, że pełni on naczelną funkcję w firmie. O ile pokolenie X charakteryzuje wypełnianie poleceń przełożonego, które owocuje awansem albo podwyżką, o tyle Igreki oczekują od szefów równego traktowania i motywacji zewnętrznych równych tym, które noszą w sobie. Millenialsi chcą się angażować, podejmować wyzwania, dlatego pracodawcy muszą szukać rozwiązań, które z tradycyjnych zadań uczynią zawodową przygodę.Praca? Czas… start!Jednym ze sposobów wpływania na najmłodsze pokolenie pracowników jest grywalizacja – wykorzystywanie mechanizmów znanych z gier do

Różnica pokoleń znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w codziennych relacjach, ale i na rynku pracy. Firmy przyzwyczajone do tradycyjnych form motywowania muszą szukać nowych sposobów angażowania i przywiązywania do marki pokolenia Y ? dwudziestoparolatków, wychowanych na nowych technologiach, którzy zaczynają być podstawą zasobów ludzkich współczesnych organizacji.

Joeri Van den Bergh, autor książki o marketingu skierowanym do pokolenia Y uważa, że Millenialsi nie chcą po prostu robić tego, co powie im szef, tylko dlatego, że pełni on naczelną funkcję w firmie. O ile pokolenie X charakteryzuje wypełnianie poleceń przełożonego, które owocuje awansem albo podwyżką, o tyle Igreki oczekują od szefów równego traktowania i motywacji zewnętrznych równych tym, które noszą w sobie. Millenialsi chcą się angażować, podejmować wyzwania, dlatego pracodawcy muszą szukać rozwiązań, które z tradycyjnych zadań uczynią zawodową przygodę.

Praca? Czas? start!

Jednym ze sposobów wpływania na najmłodsze pokolenie pracowników jest grywalizacja ? wykorzystywanie mechanizmów znanych z gier do osiągania celów biznesowych, zwiększania efektywności, motywowania i budowania wizerunku firmy. Z racji tego, że ludzie od zawsze przejawiali potrzebę rywalizacji, pracownicy pozytywnie reagują na zadania przypominające grę, w tradycyjnej formie często nieciekawe. I choć z pozoru mogłoby wydawać się, że gry są domeną dzieci i młodzieży, to okazuje się, że populacja graczy sięga w Polsce 25 proc., a w grupie wiekowej 20-29 lat nawet 30 proc.

Od obrony napisu po rozwój sieci

Historia obecności gier w działach personalnych firm sięga czasów pierwszych komputerów osobistych. Po raz pierwszy po tego typu rozwiązanie sięgnęła Coca-Cola, wprowadzając w 1983 roku grę reklamową wykorzystywaną do Employer Brandingu. Gra nawiązywała do znanego mechanizmu obrony świata przed atakiem statków kosmicznych, a w tym przypadku ? przed inwazją na napis PEPSI. Dynamiczny rozwój grywalizacji przyszedł jednak dopiero wraz z upowszechnieniem się internetu. Dzisiaj wykorzystuje tę metodę np. IBM ? pracownicy firmy są nagradzani (punktami, odznakami albo finansowo) m.in. za zdrowe odżywianie i uprawianie sportu. Również sieć kawiarni Starbucks sięga po tego typu rozwiązanie, sprawdzając w ciągu 30-dniowych zawodów, który lokal jest najbardziej ekologiczny (na podstawie np. efektywności energetycznej).

A to już wiesz?  Niemiła przyczyna zapalenia brzegów powiek - nużeńce

Zadowolony pracownik, efektywna firma

Grywalizacja służy dzisiaj budowaniu wizerunku pracodawcy, jest wykorzystywana w rekrutacji i team buildingu. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie zadania obciążone są dużą presją albo wydają się monotonne, a także w przypadku Millenialsów ? najbardziej wymagającego pokolenia pracowników. Dzięki grywalizacji Igreki natychmiastowo dostrzegają efekty swojej pracy, mają poczucie pokonywania kolejnych barier, wzrasta w nich zadowolenie, które powoduje jednoczesny wzrost zaangażowania. Firma zyskuje dzięki temu bardziej zmotywowaną, a co za tym idzie ? efektywniejszą załogę. Odpowiednio prowadzone programy grywalizacji pozwalają organizacjom odpowiedzieć na pytanie, które zadania najbardziej rozbudzają zapał pracowników i jak motywować, by zapał ten był coraz większy.

Nowoczesne motywowanie sposobem na Millenialsów

Innym sposobem motywowania pracowników z pokolenia Y są specjalne systemy, które dzięki różnorodnej ofercie trafiają w indywidualne potrzeby zarówno Millenialsów, jak i pozostałych grup pracowników. Jednym z takich programów jest MultiBenefit, dzięki któremu pracownicy zyskują szansę na rozwój osobisty i pomoc w realizacji codziennych zadań. Pracodawcy, dając im atrakcyjny dodatek do wynagrodzenia, budują swój pozytywny wizerunek na rynku pracy, wzmacniają zaangażowanie firmowej załogi, wspierają politykę Work Life Balance. MultiBenefit to narzędzie motywowania, które daje szansę strategicznej realizacji celów działów HR, zaspokajając indywidualne potrzeby pracowników i zachęcając ich do większej efektywności.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Benefit Systems. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy