Wiadomości branżowe

Rusza sezon przeziębień, a co piąty rodzic w Polsce ma problem z dotarciem do pediatry w swojej okolicy

Z badań ARC Rynek i Opinia zrealizowanych w ramach Programu Aviva dla Młodych Rodziców  wynika, że co 5 rodzic nie ma łatwego dostępu do pediatry w swojej okolicy w nagłych wypadkach. Scenariusz, w którym w piątek o godzinie 22.00 małe dziecko dostaje gorączki, jest rodzicom bardzo dobrze znany. Co wtedy robić? Nie zawsze przecież trzeba zaraz jechać na ostry dyżur. Czasami wystarczy

Z badań ARC Rynek i Opinia zrealizowanych w ramach Programu Aviva dla Młodych Rodziców  wynika, że co 5 rodzic nie ma łatwego dostępu do pediatry w swojej okolicy w nagłych wypadkach. Scenariusz, w którym w piątek o godzinie 22.00 małe dziecko dostaje gorączki, jest rodzicom bardzo dobrze znany. Co wtedy robić? Nie zawsze przecież trzeba zaraz jechać na ostry dyżur. Czasami wystarczy rozmowa z lekarzem, aby uspokoić emocje, uzyskać podstawowe wskazówki i upewnić się, czy wizyta lekarska jest konieczna od razu czy też może poczekać.

Pierwsze miesiące z dzieckiem w domu to czas, kiedy rodzice przyzwyczajają się do obecności nowego członka rodziny i szybko uczą się funkcjonować w odmiennych niż dotychczas rolach. Każda chwila jest sprawdzianem umiejętności radzenia sobie z noworodkiem. Niekiedy pojawiają się sytuacje, w których rodzice po prostu nie wiedzą, co robić, np. gdy dziecko zachoruje czy ma niepokojące objawy. Wtedy ojcowie i matki szukają wsparcia. Niestety nie wszyscy rodzice mają łatwy dostęp do lekarza pediatry w swojej okolicy w nagłych wypadkach, a sezon grypowo-chorobowy właśnie się zaczyna. Ponad 1/3 respondentów zgodnie odpowiada, że ogromnym ułatwieniem byłaby dla nich możliwość uzyskania porady medycznej przez telefon w niepokojących sytuacjach. Rodzice oczekiwaliby także wizyt domowych pediatry w razie choroby dziecka (36%). Zależy im też na częstszych wizytach położnej w domu (17%) oraz dostawach leków lub mleka do miejsca zamieszkania (14%). Niestety tylko niecałe 10% ankietowanych stwierdza, że może otrzymać realne wsparcie ze strony służby zdrowia.

To, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa dla rodziców małych dzieci, potwierdza też psycholog dziecięca Małgorzata Ohme: Instytucje medyczne zawodzą ponad 1/3 badanych, którym brakuje dostępu do informacji w razie nagłych sytuacji, a także możliwości wizyty domowej pediatry. Małe dziecko wymaga nieustającej kontroli medycznej, lęki związane z jego zdrowiem intensyfikują potrzeby rodziców w kontekście opieki medycznej. Według nich pediatra powinien być codziennym konsultantem rodzinnym, co dla większości jest nierealne, ale też niepotrzebne. Sama obecność lekarza, jak wiadomo jednak, działa uzdrawiająco na dziecko, ale przede wszystkim na zaniepokojonego rodzica.  

A to już wiesz?  Wypadek na oblodzonym chodniku? Walcz o swoje odszkodowanie

Zanim doradzi dr Google

Niespełna połowa polskich młodych rodziców może liczyć na pomoc rodziny (48%). Większość musi radzić sobie sama. Ważne jest to, że wsparcie, którego oczekują rodzice nie zawsze dotyczy sytuacji kryzysowych. Często potrzebna jest im realna pomoc na co dzień w takich sprawach jak kolki, wysypki, czy dieta małego dziecka.

Młodzi rodzice często szukają porad medycznych w nagłych sytuacjach w Internecie, a te informacje nie zawsze są zweryfikowane przez specjalistów. Na rynku już są nowoczesne rozwiązania, np. przygotowany przez firmę Aviva Pakiet dla młodych rodziców MINI, czyli bezpłatny, nieograniczony dostępu do telefonicznych porad medycznych przeznaczonych dla rodziców małych dzieci, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pracujący na infolinii konsultanci informują o dostępnych pediatrycznych placówkach medycznych, przekazują informacje o obowiązkowych badaniach kontrolnych, bilansach i szczepieniach. Udzielają informacji na temat działania różnych leków, podstawowych zabiegów i badań medycznych. Pracownicy infolinii udzielają też porad na temat odżywiania kobiet w ciąży i niemowląt. Z telefonicznej pomocy medycznej mogą korzystać rodzice z dzieckiem do 12. miesiąca życia,
a zapisać się mogą również kobiety w ciąży. Wystarczy zarejestrować się za pomocą prostego formularza na stronie internetowej
www.aviva.pl/Maluszek lub zamówić usługę dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu.

Można też rozszerzyć świadczenia o wizyty domowe lekarzy, dowóz leków, a nawet pomoc fachowca w drobnych pracach domowych i ubezpieczenie na życie, można skorzystać
z pakietów Midi i Maxi, w ramach których uzyskuje się bezpłatną pomoc medyczną w razie choroby lub wypadku ? wizyty lekarza pielęgniarki lub położnej, transport medyczny bądź dowóz mleka i lekarstw do miejsca zamieszkania. Polisa zapewnia też opiekę nad chorym dzieckiem i nocleg w szpitalu czy hotelu przyszpitalnym w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku niemowlęcia.

Więcej informacji: www.mlodzirodzice.pl

Badanie ARC Rynek i Opinia przeprowadzone w ramach programu Aviva dla Młodych Rodziców w dniach 28.08-02.09.2014 na próbie ogólnopolskiej, losowo wybranej, reprezentatywnej 402 mieszkańców Polski w wieku 20 i więcej lat, posiadających dzieci w wieku 0-3 lata.

A to już wiesz?  Nokaut.pl - czas przygotowań na majówkę


dostarczył infoWire.pl

Źródło AVIVA. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy