Wiadomości branżowe

5 sposobów, jak dbać o pierwsze zęby dziecka

Pierwsze ząbki dziecka zazwyczaj pojawiają się około piątego miesiąca życia. Zazwyczaj wtedy maluchy jedzą głównie mleko. Jednak już wtedy należy pamiętać, aby dbać o higienę jamy ustnej.Mamy często zadają pytania jak należy dbać o pierwsze ząbki maluszków. Zwłaszcza, że nie jest to łatwe, bo dzieci w tym wieku

Pierwsze ząbki dziecka zazwyczaj pojawiają się około piątego miesiąca życia. Zazwyczaj wtedy maluchy jedzą głównie mleko. Jednak już wtedy należy pamiętać, aby dbać o higienę jamy ustnej.

Mamy często zadają pytania jak należy dbać o pierwsze ząbki maluszków. Zwłaszcza, że nie jest to łatwe, bo dzieci w tym wieku są bardzo malutkie i ciężko jest myć zęby szczoteczką. Poza tym dzieci nie chcą, aby coś im wkładać do buzi, bo ząbkowanie jest bolesne.

Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do pojawienia się próchnicy. Błędem jest myślenie, że mleczne ząbki wypadną i nie będzie kłopotu. Próchnica atakuje nie tylko pierwsze ząbki, lecz także zawiązki zębów stałych, dlatego po wypadnięciu zęba mlecznego choroba nie znika. Poza tym już od najmłodszego wieku należy wprowadzać pozytywne nawyki i uczyć dziecko jak dbać o zęby, aby później nie było z tym problemu. Dzieci, których rodzice od niemowlęctwa czyścili im ząbki, już jako półtoraroczniaki same dopominają się o szczoteczkę z pastą i traktują mycie zębów, jako fajną zabawę i miło spędzony czas wspólnie z rodzicem.

Oto rady, jak dbać o higienę ząbków od samego początku:

1.    Leki na ząbkowanie

Gdy dziecko odczuwa ból w czasie ząbkowania, warto podawać mu lek na ząbkowanie, który znieczuli i złagodzi podrażnienia, a dzięki temu ułatwi czyszczenie małych ząbków. Spośród środków dostępnych na rynku lepiej wybierać te na bazie składników naturalnych, np. Camilia w płynie. Z kolei wiele żeli na ząbkowanie zawiera znieczulającą lidokainę, która wykazuje działanie toksyczne, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Wybierając lek na ząbkowanie warto zastanowić się też nad formą podania leku: żele wymagają kontaktu palca z wrażliwymi dziąsełkami dziecka, co może doprowadzić do zakażenia. Bardziej higieniczną aplikację zapewni lek w płynie, w jednorazowych minimsach, na których nie namnażają się bakterie.

A to już wiesz?  Oferta Świąteczna w Orange

2.    Przemywanie wodą

Przemywaj pierwsze ząbki (a nawet wcześniej bolesne dziąsełka) czystym gazikiem nasączonym wodą. Delikatnie masuj dziąsła. Jeżeli dziecko karmione jest jeszcze tylko piersią, spokojnie możesz tę czynność traktować jako trening, bo naturalne mleko nie powoduje próchnicy. Natomiast, jeżeli maluch zjada już inne produkty, np. pierwsze kaszki, zawsze przed snem postaraj się wyczyścić ząbek i dziąsła.

3.    Nakładka na palec

Następnym krokiem może być miękka szczoteczka silikonowa, którą nakłada się na palec. Można nią wykonać masaż. Jeżeli dziecko się denerwuje, spróbuj mu opowiedzieć co i dlaczego robisz. Mów spokojnie, uśmiechaj się do niego, żartuj, sama myj swoje zęby ? niech kojarzy ten proces z czymś przyjemnym i czymś, co można robić razem z rodzicem. Ząbkowanie sprawia, że dzieci potrafią mocno ugryźć, dlatego bądź na to przygotowany, aby odruchowo nie nakrzyczeć na maluszka, bo się przestraszy.

4.    Szczoteczka i pasta

Zakup odpowiednią szczoteczkę dla najmłodszych (producenci zawsze określają na opakowaniu wiek dziecka). Niech będzie kolorowa, możesz też pozwolić dziecku wybrać sobie szczoteczkę w sklepie. Wymieniaj ją co około dwa-trzy miesiące. Szczotkujcie zęby razem, niech maluch widzi co robisz, bo będzie się starał naśladować twoje ruchy. Możesz mu też pokazać jak szorować ząbki, albo posadzić go przed lustrem. Pastę kupuj zawsze dobraną do wieku dziecka i na początku zwracaj uwagę, aby nie zawierała fluoru. Szczotkujcie zęby minimum dwa razy dziennie.

5.    Dieta i napoje

Pamiętaj, że zbyt duża ilość cukru jest zgubna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego nie przesadzaj ze słodkimi przekąskami, zwłaszcza, że ogromna ilość cukru jest na co dzień ukryta w różnych innych produktach. Pamiętaj, że najlepsze ze słodyczy są owoce świeże i suszone. Do picia najlepsza jest woda. Oczywiście nie można dziecku zabronić pić soków. Proponuj soki naturalne. A na noc i w nocy tylko i wyłącznie wodę.

A to już wiesz?  Wartości? Tak, poproszę


dostarczył infoWire.pl

Źródło Starcom. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy