Wiadomości branżowe

75% Polaków odchudza się bez powodzenia – najnowszy raport o odchudzaniu od Vitalia.pl

Vitalia.pl (www.vitalia.pl), największy polski serwis dietetyczny, odwiedzany przez ponad 2 mln użytkowników w skali miesiąca, przedstawia raport „Jak odchudzają się Polacy”. Dokument został opracowany na bazie odpowiedzi na pytania ankietowe wykonane na reprezentacyjnej próbie 979 użytkowników serwisu WWW.Analizując zapisy raportu można zauważyć, że nadwaga i otyłość są w Polsce poważnym problemem społecznym. Uderzający jest fakt, że prawie 75 proc. osób, które się odchudzało doświadczyło „efektu jojo”. Respondenci nie radzą sobie z odchudzaniem. Nie przewidują skutków stosowania diet niezbilansowanych i drastycznie niskokalorycznych, rzadko korzystają z pomocy specjalistów (dietetyka, psychologa). Zaskakujące jest, że głównym powodem redukcji masy, stanowiła chęć poprawy wyglądu swojego ciała (83% odpowiedzi), a nie zdrowia (12%). Ponad 30% badanych rozpoczęło dietę odchudzającą, że względu na zaplanowany

Vitalia.pl (www.vitalia.pl), największy polski serwis dietetyczny, odwiedzany przez ponad 2 mln użytkowników w skali miesiąca, przedstawia raport ?Jak odchudzają się Polacy?. Dokument został opracowany na bazie odpowiedzi na pytania ankietowe wykonane na reprezentacyjnej próbie 979 użytkowników serwisu WWW.

Analizując zapisy raportu można zauważyć, że nadwaga i otyłość są w Polsce poważnym problemem społecznym. Uderzający jest fakt, że prawie 75 proc. osób, które się odchudzało doświadczyło ?efektu jojo?. Respondenci nie radzą sobie z odchudzaniem. Nie przewidują skutków stosowania diet niezbilansowanych i drastycznie niskokalorycznych, rzadko korzystają z pomocy specjalistów (dietetyka, psychologa). 

Zaskakujące jest, że głównym powodem redukcji masy, stanowiła chęć poprawy wyglądu swojego ciała (83% odpowiedzi), a nie zdrowia (12%). Ponad 30% badanych rozpoczęło dietę odchudzającą, że względu na zaplanowany ślub. 

Autorów raportu cieszy natomiast rosnąca świadomość żywieniowa Polaków. Prawie 80 proc. respondentów zwraca uwagę na skład produktów spożywczych, ponad połowa jest też w stanie zapłacić więcej za produkty na diecie odchudzającej. Zdecydowana większość badanych (79 proc.) oprócz diety wykorzystuje aktywność fizyczną, a prawie 90 proc. z tej puli ćwiczy co najmniej 2 razy w tygodniu.

Wyniki raportu pokazują, jak wiele jest do zrobienia w kwestii popularyzacji wiedzy na temat odchudzania i edukacji społeczeństwa. Sprawa jest poważna – nadwagę i otyłość uznaje się za główny problem XXI wieku. Otyłość jest też podstawowym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych oraz przedwczesnej śmierci. Według WHO w 2008 roku ponad 1,4 miliarda osób na świecie, czyli 35% populacji charakteryzowało się nadmierną masą ciała. Spośród nich ponad 200 milionów mężczyzn i prawie 300 milionów kobiet było otyłych, co łącznie stanowiło 11% wszystkich ludzi na świecie. Ilość osób otyłych i z nadwagą systematycznie zwiększa się. Również w Polsce nadwagę ma co druga dorosła osoba w Polsce, a co piąta jest otyła ? jak pokazują dane GUS.

A to już wiesz?  Kierowcy dla kierowców ? pierwszy w Polsce społecznościowy poradnik bezpiecznej jazdy

Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu ?Jak odchudzają się Polacy? (plik .PDF oraz .DOC oraz komplet danych i wykresy w arkuszu MS Excel).


dostarczył infoWire.pl

Źródło Vitalia.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy